O nás

Kostel sv. Janů z.s.

V průběhu roku 2019 Dalibor Halátek s Tomášem Oršovým zpracovali nabídku a zajistili dotace na opravu gotické branky, která se hroutila v těsném sousedství kostela. Aby mohli v roce 2020 zajistit opravu dostali od tehdejšího vlastníka farnosti sv. Ducha klíče od kostela. Atmosféra uvnitř byla natolik úžasná, že nechávali kostel otevřený aby se do něj mohli po letech podívat i další lidé. Oslovili i Vaška Müllera a lidi s okruhu Hradeckého Slunovratu aby se přišli podívat na místo, které vypráví příběhy samo.

Slovo dalo slovo a po rozhovorech na faře a biskupství se rozhodli kostelu pomoci. Vymysleli odměny do crowdfundingové kampaně jejíž výtěžek měl sloužit na spoluúčast a hlavně nové vrata do gotické branky. Ohlas byl obrovský, potřebné peníze se vybraly za několik dní a stále přibývaly. V průběhu října 2020 v době počínajícího covidu se kolem kostela vytvořila pevná skupinka nadšenců. Vašek Müller navrhoval kdo by všechno v kostele mohl hrát, Kristina Šemberová vymyslela svatojánský knižní bazar aby knihy dostávaly nový život a přinášely dvojí užitek, Kamil Vícha se stal duchovním správcem, Ivo Mludek se staral o hezkou publicitu, Tomáš Oršový organizoval brigády, Renata Hoffmannová zajišťovala provoz a komunikaci navenek a Dalibor Halátek začal vyřizovat papíry a povolení pro další možný postup prací. Několik schůzek na faře a biskupství nakonec vedly k založení spolku, jehož členové doposud jsou oni zakládající lidé kteří byli v kostele od prvopočátku. Do spolkového rejstříku byl Kostel sv. Janů zapsán na konci března 2021, jako předseda byl zvolen Dalibor Halátek.

Věci nabraly velkou rychlost a už 17. listopadu 2021 došlo k převodu kostela se vším vybavením na spolek. Spolek má v současné době 12 členů, z nichž je 7 ve výboru, který řídí chod kostela.

Členové výboru:

Dalibor Halátek – předseda (dotace, papíry, chod kostela)
Tomáš Oršový – pokladník
Kamil Vícha – duchovní správce
Renata Hoffmannová
Vašek Müller
Ivo Mludek
Kristina Šemberová