“Hrabal (křest sbírky) & Těsnohlídek v Opavě (Večer se Slunovratem)”

15. 4. 2023 18:00 – 19:30

Křest další vigvamovské knihy je tady!
Ondřej Hrabal představí svou třetí básnickou sbírku nazvanou Přenašeči závěsů v rámci Večerů se Slunovratem i v opavském kostele svatých Janů. Na akci přednese své básně také přední český autor Jan Těsnohlídek ml.
📖 O knize
Třetí sbírka Ondřeje Hrabala se jazykově rozpíná od útržkovitých záznamů po rozbujelou imaginaci vášně, obrací zejména do minulosti – té intimní v doteku s kolektivní. Zpochybňuje prastaré příběhy, ale zpochybňuje vlastně jazyk jako takový, lidskou řeč. Ve světě jeho sbírky je komunikace možná jen stěží – nerozumí si lidé mezi sebou, ale ani subjekt sám vykořeněný z tradic, příběhů, ze společnosti, vztahů i života. Subjekt, který se zmítá mezi potřebou angažovanosti a rezignace pod tíhou sebedestruktivního „pokroku“. Zbývá jen jeho paměť, ze které se vyjevují ty nejdůležitější fragmenty vzpomínek na prchavé štěstí, záchytné body jeho lidství.
🖋 Ondřej Hrabal
(nar. 1995) je autorem básnických sbírek Nezkoušej se usmát (JT’s, 2019), Racci (JT’s, 2020) a Přenašeči závěsů (🍾). Dále mu vyšla sbírka básní pro děti Tasemnice hledá byt (Host, 2022). Je mistrem ČR ve slam poetry za rok 2018 a působí v kapele Bartleby.
Vystudoval filozofii, anglickou filologii a aplikovaná ekonomická studia v Olomouci. Ve Španělsku a Anglii studoval filozofiii a tvůrčí psaní. Podílí se na organizaci kulturních akcí (literární festival Inverze, Letní filmová škola).
🖋 Jan Těsnohlídek ml.
(nar. 1987) je český spisovatel, básník, redaktor a nakladatel, pocházející z Krucemburku. Je autorem básnických sbírek Násilí bez předsudků (2009, Cena Jiřího Ortena), Rakovina (2011), Ještě je co ztratit (2013), Hlavně zachraň sebe (2016), Hranice a zdi (2018), Garum (2022) a románu ADA (2012). V roce 2017 mu vyšly sebrané spisy s názvem Básně 2005–2013 a v 2018 vyšla v Německu první samostatná zahraniční publikace, výbor z díla s názvem Astronauten.
Redakčně připravil k vydání desítky sbírek českých a slovenských autorů. Román ADA se v roce 2021 dočkal divadelního zpracování. Jeho texty byly zhudebněny kapelami Umakart, Lesní zvěř a Bad karma boy, přeloženy do mnoha jazyků a otištěny v českých i zahraničních časopisech a antologiích.

 Vstupné dobrovolné